گیوه سنتی

گیوه سنتی چیست؟
اگر به شهرهای قدمت دار و سنتی ایران نظیر استهبان، کرمانشاه، کاشان و... سفر کرده باشید، در بازارها و مراکز فروش اجناس سنتی حتما کفش قدیمی به نام گیوه را مشاهده خواهید کرد. برای درک عمیق این اثر نیاز است که تشبیهی انجام دهیم با مدل های امروزی! به عنوان مثال امروزه در مراکز خرید پوشاک، کیف و کفش مدل های همچون کفش کالج، بوت و نیم بوت و... شهرت دارد؛ در نظر بگیرید در زمان قدیم تمامی این مدل ها در یک کفش خلاصه می شد که آن هم گیوه سنتی بود. گیوه در آن زمان مشهورترین کفش محسوب می شد که همه ی بزرگان و آبرومندان آن را به پا می کردند. همانند بسیاری از آثار قدیمی که دارای فواید اعجاب برانگیز در عین دور بودن از تکنولوژی، هستند گیوه هم فواید بسیاری دارد که در مقایسه با کفش های امروزی برتری دارند.

اولین مزیت گیوه سنتی جنس بافت این کفش می باشد. بافت گیوه به گونه ایست که هوا به راحتی در آن تهویه می شود، به همین سبب عده ای معتقدند که گیوه خنک ترین کفش دنیا می باشد. بافت رویه گیوه دارای دو لایه می باشد که این لایه ها عمدتا با چله قالی یا نخ ابریشم تشکیل می شوند. اگر گیوه سنتی را از نزدیک دیده باشید، خواهید دانست که رویه ی این کفش از کنار هم چیده شدن مقدار زیادی نخ چله تشکیل شده است. چیده شدن نخ چله ها در کنار یکدیگر باعث می شود روزنه های خطی در کنار یکدیگر ایجاد شوند که هوا از طریق آن ها مبادله شوند. این عملکرد موجب می شود که هم پا بوی نامطبوعی به خود نگیرید و هم اینکه از بیماری های قارچی پیشگیری شود.

گیوه سنتی
از نکات اعجاب برانگیز دیگر این کفش می توان به لنگه به لنگه بودن آن اشاره کرد! گیوه ها چپ و راستی ندارند و در موقع به پا کردن اصلا نیاز نیست که دقت کنید راستی را بپوشید یا چپی، بلکه هر لنگه را می توان به هر دو پا پوشاند.
در گیوه های سنتی اعلا و معتبر، سازندگان بومی از استخوان مخصوص گاو در کفش استفاده می کنند که به آن به اصطلاح بومی، (( چلمه گاو )) می گویند. این استخوان را گاه در پشت پا و گاهی هم در جلوی پنجه پا با توجه به شیوه های مختلف هر اقلیم استفاده می کنند.
گیوه سنتی به فراخور اقلیم از نخ چله، ابریشم و چرم ساخته می شود که ممکن است در شهرهای مختلف رنگ ها گوناگونی داشته باشد. رنگ غالب این اثر سفید می باشد منتهی رنگ های دیگر آن هم مشهور هستند.
در هنگام خرید گیوه سنتی حتما دقت داشته باشید که از صنایع بومی اقلیم های تولید کننده این اثر استفاده کنید. امروزه باب شده است که عده ای از صنعت داران با استفاده از مواد پلاستیکی نسبت به تولید گیوه اقدام کرده اند. دقت کنید که تولیدات بومی دارای متریال های اصل و طبیعی هستند و همچنین قوانین و روش های ساخت سنتی به خوبی در تولید آن ها رعایت شده است؛ اما متاسفانه تولیدات صنعتی از این مزیت ها بی بهره اند.
بسیاری از روستاییان بومی معتقدند که گیوه های اصل و سنتی تا حدود زیادی ضد آب هستند و این خود روشی برای تشخیص اصل بودن گیوه سنتی می باشد.

مشاهده منبع

10 مهر 1399 - 21:36

برچسب ها

  • گیوه_قدیمی
  • ملکین
  • گیوه_کلاش
  • گیوه_بافی
  • گیوه_دوزی
  • کفش_دستدوز
  • صنایع_دستی
  • دست_دوز
  • گیوه_استهبان

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1399/8/8 - 23:24
سلام.کفشی که سفارش داده بودم بدون نقص و به موقع به دستم رسید.تشکر🌹

saeed mohamadi

1399/7/15 - 22:04
سلام خدمت شما مرسی از بابت گیوه هاتون عالیه خیلی پاهام بو میداد با لطف شما مشکلم حل شد

کاربر مهمان

1399/7/11 - 18:14
ضمن عرض سلام خسته نباشی ارزوی موفقیت روز افزون از خداوند منان خواستارم واسه شما هنرمندان عریزکشورمون

ثبت نظر

امتیاز شما

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به کفش اوسا درویش می باشد